Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitonul
Scris de virgil_48 Ieri la 23:17

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Ieri la 23:09

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 22:13

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 21:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 03:11

» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Sam 18 Mai 2024, 00:41

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Mier 15 Mai 2024, 14:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Mar 14 Mai 2024, 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 13:53

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Urări de sărbători
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12218)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11991)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11249)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3800)
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Definirea infinitului - Pagina 2 Vote_lcapDefinirea infinitului - Pagina 2 Voting_barDefinirea infinitului - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Definirea infinitului

+3
Dacu
Abel Cavaşi
meteor
7 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mar 04 Dec 2012, 23:41

Rezumarea primului mesaj :

Cine are o definire (completa si riguroasa), sau ceva incercari de a defini ce e infinitul (mic si mare), sa posteze aici.

Infinitul cel mic, e ceva care e permament foarte aprope de 0 (de nimic).

Ce stim de mici este ca: infinitul (mare) este fara sfirsit, nemarginit, de necuprins.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos


Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Mar 16 Apr 2013, 12:51

virgil a scris:Nu cred ca exista o definitie a infinitului pentru ca mintea noastra este structurata sa defineasca numai lucruri finite. Nici nu merita sa ne batem capul cu o astfel de definitie. Din punct de vedere matematic semnul de infinit cu plus sau minus rezolva toate problemele.
Atunci de ce mintea noastra este structurata sa gandeasca infinit?

Syntax
Dinamic
Dinamic

Numarul mesajelor : 475
Data de inscriere : 03/04/2013

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de virgil Mar 16 Apr 2013, 21:25

Atunci de ce mintea noastra este structurata sa gandeasca infinit?
Mintea noastra doar isi pune intrebari despre infinit. De fapt, se pare ca infinitul nici nu exista in realitate, deoarece daca admitem teoria B-B a nasterii universului, vedem ca universul este atat de mare incat este nemasurabil, dar totusi este finit, si in continua expansiune.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12218
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Mar 16 Apr 2013, 23:06

virgil a scris: De fapt, se pare ca infinitul nici nu exista in realitate, deoarece daca admitem teoria B-B a nasterii universului, vedem ca universul este atat de mare incat este nemasurabil, dar totusi este finit, si in continua expansiune.
Daca ...nu exista infinit in realitate
Daca...admitem B-B
Daca ...universul este nemasurabil dar totusi finit
Daca...in continua expansiune.
Atunci ar rezulta ca aveti dreptate. Smile
In caz contrar, am dreptate eu!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13654
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de virgil Mier 17 Apr 2013, 07:28

Atunci ar rezulta ca aveti dreptate.
In caz contrar, am dreptate eu!
Bine, atunci iti urez succes in definirea infinitului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55688
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Mier 17 Apr 2013, 19:23

virgil a scris:Bine, atunci iti urez succes in definirea infinitului.
Nu cumva... asta e definitia infinitului? Smile
Pentru a cauta definirea infinitului...as avea nevoie de un infinit... de timp.
Buna ideea. Macar acum stiu de ce nu pot defini infinitul! Smile

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13654
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Joi 18 Apr 2013, 15:18

Foarte probabil, in fizica nu este nici o valoare (cantitate) care sa fie egala cu infinit.

Fizica <= matematica.

Fizica nu o poti rupe din matematica, absolut de loc.

Des, foarte des s-a intimplat ca cei cu fizica au invatat matematica pe cei ce se ocupa cu matematica.

Asta, desigur e doar ipoteza (privitor la existenta limitelor in orice cantitate).

Ce ar fi oare daca am revizui aproape complet conceptul /notiunea de infinit (nemarginit) in matematica ?!

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Joi 18 Apr 2013, 16:19

meteor a scris:Foarte probabil, in fizica nu este nici o valoare (cantitate) care sa fie egala cu infinit.
Ce ar fi oare daca am revizui aproape complet conceptul /notiunea de infinit (nemarginit) in matematica ?!
Mi-a venit o idee: care este simbolul matematic pentru finit?
"Revizuirea" completa a infinitului va presupune conceptul anti-infinit= finitul=fizica.
Apoi , va urma sa gasim un sir de postulate,cu aplicare particulara la infinit.
Care este derivata infinitului?
Dar integrala? (derivata finitului este ...=matematica )

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13654
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Joi 18 Apr 2013, 18:03

Syntax a scris:
meteor a scris:Foarte probabil, in fizica nu este nici o valoare (cantitate) care sa fie egala cu infinit.
Ce ar fi oare daca am revizui aproape complet conceptul /notiunea de infinit (nemarginit) in matematica ?!
Mi-a venit o idee: care este simbolul matematic pentru finit?
"Revizuirea" completa a infinitului va presupune conceptul anti-infinit= finitul=fizica.
Apoi , va urma sa gasim un sir de postulate,cu aplicare particulara la infinit.
Care este derivata infinitului?
Dar integrala? (derivata finitului este ...=matematica )
Smile
Faci si tu o insiruire de "rationamente"- "concluzii", hazlii la greu.

Cum adica, spre exemplu, derivata infinitului ?!
In primul rind se spune, si are sens, atunci cind spui : derivata din o anumita functie.
Aici suntem la definirea infinitului, cu care totii cam ne impedicam, darimite "derivata infinitului" sau "integrala infinitului.

Ca sa incepi a face ceva, daca vreai [dar mai bine nici nu trebue..], trebue sa incepi sa inveti totul de la cel mai simplu, si cel mai important: nu sa inveti pederost, ci sa patrunzi in esenta.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Vin 19 Apr 2013, 13:47

meteor a scris: Smile
Faci si tu o insiruire de "rationamente"- "concluzii", hazlii la greu.
Cum adica, spre exemplu, derivata infinitului ?!
In primul rind se spune, si are sens, atunci cind spui : derivata din o anumita functie.
Aici suntem la definirea infinitului, cu care totii cam ne impedicam, darimite "derivata infinitului" sau "integrala infinitului.
Ca sa incepi a face ceva, daca vreai [dar mai bine nici nu trebue..], trebue sa incepi sa inveti totul de la cel mai simplu, si cel mai important: nu sa inveti pederost, ci sa patrunzi in esenta.
De ce nu are sens derivata infinitului?
"Pentru ca nu e o functie!"
Numai ca eu definesc infinitul ca fiind suma tuturor functiilor si voi obtine tot o functie .
Si la functia asta fac derivata. Hazlie esenta! Smile







_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13654
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Vin 19 Apr 2013, 21:34

Syntax a scris:
De ce nu are sens derivata infinitului?
"Pentru ca nu e o functie!"
Numai ca eu definesc infinitul ca fiind suma tuturor functiilor si voi obtine tot o functie .
Si la functia asta fac derivata. Hazlie esenta! Smile




meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Apr 2013, 23:01

Voi aţi aprofundat definiţia pe care v-am dat-o pentru infinit?
Abel Cavaşi a scris:O mulţime are o infinitate de elemente dacă este echipotentă cu o submulţime strictă a sa şi reciproc.
Ce nu e bun la ea?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Vin 19 Apr 2013, 23:41

" Două mulțimi se numesc "echipotente" dacă au același număr de elemente (același cardinal), altfel spus, dacă sunt la fel de bogate în membri. "

" O mulţime are o infinitate de elemente dacă este echipotentă cu o submulţime strictă a sa şi reciproc. "

Cum sa inteleg aceasta ?! Nu se vede oare o contradictie in cele spuse?!

Exemplu (ce e drept pentru multimi finite, ceea ce e alta poveste ).

- Am o caldare X cu 20 mere, 10 pere, 5 orange.
Multimea cu numele fructe din caldarea X, la numar sunt 35.

Sub multimi ale multimii X, caracterizate dupa ce fel de soi de fruct sunt, Sunt multimile Y (merele), W(perele), Q(orangele).

Cum poate fi ca cardinalul submultimii Y sau W sau Q sa fie egal cu a multimii X ?!

Doar in cazul multimii vide, si aici nu stiu daca corect e sa spui: submultimi ale multimii vide.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 20 Apr 2013, 13:49

meteor a scris:" Două mulțimi se numesc "echipotente" dacă au același număr de elemente (același cardinal), altfel spus, dacă sunt la fel de bogate în membri. "

" O mulţime are o infinitate de elemente dacă este echipotentă cu o submulţime strictă a sa şi reciproc. "

Cum sa inteleg aceasta ?! Nu se vede oare o contradictie in cele spuse?!
Dacă nu înţelegi, nu e nicio problemă. Problemă e când spui că e o contradicţie. Echipotenţa a două mulţimi este proprietatea prin care poţi stabili o corespondenţă biunivocă între elementele celor două mulţimi. Deci, dacă există o funcţie bijectivă de la o mulţime la alta, atunci cele două mulţimi sunt echipotente. Iar o asemenea corespondenţă biunivocă nu se poate stabili între o mulţime şi o parte strictă a sa decât în cazul mulţimilor infinite. Deci, mai aprofundează...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Sam 20 Apr 2013, 14:36

Infinitul este un concept abstract.
Insa el are un corespondent in matematica si unul in fizica.
De asemenea putem discuta despre un infinit de elemente nedeterminate si un infinit de elemente determinate(sau finite)
Exemplu: Contractul de munca a fost prelungit pe o perioada nedeterminata de timp.( infinitul (fizic) se refera la o cantitate nedeterminata de timp dar totusi nu infinita ci determinata (exemplu: pana la pensie)
Din acest exemplu se poate vedea ca o stare nedeterminata a elementelor este intotdeauna determinata de o alta stare care la randul ei este nedeterminata.
Sa luam un caz de studiu:
Avem un spatiu tridimensional(poate avea orice ordin, dar lucram cu el pentru inceput) in care toti parametri sunt egali cu entitatea 1.(versori daca doriti)
Postulez:
Daca din acest spatiu S ideal care are o multime nedeterminata de proprietati K nenule, transfer toate aceste proprietati intr-un alt spatiu identic S', atunci rezulta urmatoarea egalitate:
1-∞=Ѳ (multimea vida) ,pentru orice multime de proprietati K nedeterminata
Acum apare o situatie particulara:
Multimea proprietatilor K este determinata (un numar finit)
atunci rezulta: 1-∞=0
1=∞
Ce semnificatie are acest rezultat , in fizica?
In conceptia mea, orice numar N (indiferent ca este real, complex etc ,orice alt numar posibil ) in fizica este infinit.
Limitandu-ne la fizica , inseamna ca unui numar i se pot da o infinitate de atributii(de proprietati K si totusi numai una singura sa corespunda realitatii din fizica.
Acest lucru se intampla deoarece, starea de nedeterminare a proprietatilor K este determinata de timp( de momentul in care fac transferul).
In plus, in realitatea fizica , spatiul S ( ideal in cazul nostru, dar in realitate nu poate exista) se va "umple" de alte proprietati K venite din "vecini".
Desi transferul proprietatilor K nu este ideal se poate lua in considerare conditia de echilibru. Ceea ca va duce la concluzia ca si ΔK ( o stare nedeterminata a proprietatilor lui S) va fi determinata de o perioada nedeterminata de timp.
Concluzie:
Infinitul este acea stare de nedeterminare a unui spatiu de orice ordin care este determinata , functie de timp, de urmatoarea stare de nedeterminare.
Formula este: 1-∞=Ѳ

_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13654
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 21 Apr 2013, 13:28

Din păcate, n-am înţeles nimic. Nu văd cum poate fi egal un număr cu o mulţime. Oricum, orice încercare nouă de a defini infinitul este ori echivalentă cu cea dată deja, ori eronată.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 21 Apr 2013, 16:04

Către meteor,

Nu este o contradicție în afirmațiile acelea. Uite încă o explicație cât mai simplă:

Ai întreaga mulțime a numerelor naturale, adică setul care conține numerele 1,2,3,4, și tot așa până la infinit. O submulțime strictă a sa este setul care începe de la 2, anume 2,3,4,5... și tot așa. Între cele două se poate stabili o bijecție. Dacă notez numerele din a doua mulțime cu ', aș avea așa: lui 1 îi corespunde 2', lui 2 îi corespunde 3', lui 3 îi corespunde 4' și așa mai departe, găsesc că deși l-am eliminat pe 1 din mulțimea ', am totuși la fel de multe elemente în ea ca în întreaga mulțime a numerelor naturale.

Acest lucru este adevărat tocmai datorită faptului că ambele mulțimi sunt infinite!
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30119
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Dum 21 Apr 2013, 21:52


Acum indata apare o bizarietate:

Adica, in acest context, devine o nedefinitie.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Dum 21 Apr 2013, 22:13

Ceva imi pare ca infinitul asta nu poate fi... permament e nevoe de granite..

Am auzit cindva, ca sunt un fel de numere ffoarte mari, ceva parese se spunea cvasinumere, aici cica nu mai are sens a face adunarea, scaderea, etc. aici ar fi alte legi.

Omule din luna, tu cica ii dai batae cu fizica cuantica, o arta foarte frumoasa, de ce frumoasa?! Deoarece e original, neobisnuit, ceva ce nu se mai repeta din spusele altora behaind de 100000 de ori.
O lume noua si plina de minuni.

Fizica este rezulta din matematica.
Fizicienii au dat cele mai frumoase daruri matematicii, incepind cu derivata si derminind nustiu unde.
Tot ce apare acolo in fizica voastra trebue sa fie si sa aiba sens si in matematica.
Cica sunt bizarietati, fugitiv m-am uitat la unele formulele, am vazut ca apare unitatea imaginara i, care s-a vazut in alte subiecte ce minuni inimaginabile face.

Daca vom intelege mai bine pe i, sa lucram comod cu el, sa facem alte metode mai bune de preprezentare a partii imaginare, am face pasi mari.
Dar.. nu se termina aici.. mai sunt hipercomplexele, etc. care cert ca fac minuni muult mai mari si mai frumoase !!!!

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 22 Apr 2013, 07:42

meteor a scris:Acum indata apare o bizarietate:
Ai remarcat bine, este o bizarerie, specifică infiniţilor. Dar nu este o falsitate. Este o proprietate remarcabilă a infinitului. Este remarcabilă pentru că ea explică existenţa Universului şi faptul că acesta este o infinitate de nimicuri.

Şi mai sunt asemenea „bizarerii”:
Definirea infinitului - Pagina 2 Mimetex, Definirea infinitului - Pagina 2 Mimetex, Definirea infinitului - Pagina 2 Mimetex, Definirea infinitului - Pagina 2 Mimetex, Definirea infinitului - Pagina 2 Mimetex.
Ele se numesc în analiza de clasa a XI-a „nedeterminări”, căci valorile lor nu pot fi determinate direct, ci doar indirect, prin calculul limitelor.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33980
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mar 23 Apr 2013, 01:06

sau am gasit undeva o explicatie din ce cauza este non- sens (atentie! non- sens nedefinitia).

Din ce cauza sunt cele 7 nedefinitii si pe mine ma framinta mult timp acest gind, probabil cam ca in exemplul trecut si acesta, in asa mod au considerat ei ca sunt nedefinitii.


Insa cine il stie cind poate fi sau constanta reala aleasa, sau alta constanta.
Deaceea am putea considera ca este nedefinit [nu e clar pina la capat ce mai este aceasta].

Probabil, daca nu e gresit, in asa mod cam se deduc si celelalte nedefinitii.

Abel, daca lumea ar fi facuta din o infinitate de nimicuri, atunci nici lumea nu ar fi.
Insusi faptul ca spui lume,infinitate, facut, deja inseamna ca este ceva, si nicidecum nu e nimic.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de virgil Mar 23 Apr 2013, 10:24

Insusi faptul ca spui lume,infinitate, facut, deja inseamna ca este ceva, si nicidecum nu e nimic.
Plus infinit, si minus infinit, sunt cele doua universuri paralele, a caror suprapunere au ca rezultanta nimicul, din care a aparut totul.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55688
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mar 23 Apr 2013, 10:27

virgil a scris:
Plus infinit, si minus infinit, sunt cele doua universuri paralele, ..
O exprimare non-sens.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Mar 23 Apr 2013, 10:27

Abel Cavaşi a scris:Din păcate, n-am înţeles nimic. Nu văd cum poate fi egal un număr cu o mulţime. Oricum, orice încercare nouă de a defini infinitul este ori echivalentă cu cea dată deja, ori eronată.
Uite un exemplu:
1/10+1/10^2+1/10^3+...+1/10^n+1/10^n+1+1/10^n+2+...= un numar subunitar care nu ajunge niciodata la 1.
Multimea mea este definita de relatia de mai sus.
Totodata, e un exemplu care arata ca o multime de "nimicuri" da infinit.
Problema in definirea infinitului tine si de sitemul de "scriere" a numerelor.
Exemplu: sistemul zecimal, binar, hexazecimal, etc etc.
Cand se face trecerea de la un sistem la altul apar "nedeterminari" .

_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13654
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mar 23 Apr 2013, 10:37

Syntax a scris:
Abel Cavaşi a scris:Din păcate, n-am înţeles nimic. Nu văd cum poate fi egal un număr cu o mulţime. Oricum, orice încercare nouă de a defini infinitul este ori echivalentă cu cea dată deja, ori eronată.
Uite un exemplu:
1/10+1/10^2+1/10^3+...+1/10^n+1/10^n+1+1/10^n+2+...= un numar subunitar care nu ajunge niciodata la 1.
Multimea mea este definita de relatia de mai sus.
Totodata, e un exemplu care arata ca o multime de "nimicuri" da infinit.
Problema in definirea infinitului tine si de sitemul de "scriere" a numerelor.
Exemplu: sistemul zecimal, binar, hexazecimal, etc etc.
Cand se face trecerea de la un sistem la altul apar "nedeterminari" .
Syntax, atit timp cit vei duce asa "rationamente", atit timp nu vei ajunge niciodata la un raspuns/rezultat adevarat (sau cel putin sa aiba un sens).

O multime e compusa din elemente, toate care au cel putin o trasatura comuna.
Cum suma aceea de termeni sa semnifice o multime ?!
Termenii sumei (dar si in acea suma sunt gafe), da pot fi considerati ca fiind o multime.

Cum 1/10 este un nimic ?!
Dar, daca alta ai "vrut" sa spui, atunce lamurestama ce inseamna: "nimic"?!
Syntax a scris:
Problema in definirea infinitului tine si de sitemul de "scriere" a numerelor.
O "vorba" mai mare decit China..

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Syntax Mar 23 Apr 2013, 19:28

meteor a scris:
O multime e compusa din elemente, toate care au cel putin o trasatura comuna.
Cum suma aceea de termeni sa semnifice o multime ?!
Termenii sumei (dar si in acea suma sunt gafe), da pot fi considerati ca fiind o multime.
Dar eu la acea multime formata din {1/10, 1/10^2, 1/10^3...1/10^n} ma refeream.
Am vrut sa spun ca aceasta multime contine un numar nedeterminat de submultimi .
meteor a scris:
Cum 1/10 este un nimic ?!
Dar, daca alta ai "vrut" sa spui, atunce lamurestama ce inseamna: "nimic"?!
Am vrut sa spun ca suma acelor numere (oricate ar fi ele, chiar infinit) nu va ajunge niciodata la 1. Suma lor va fi sub forma 0,(1) practic oricat adun, nu se cumuleaza "nimic". Ar fi trebuit sa specific inainte, ca ma referer la numere din ce in ce mai mici pana ajung la "nimic".
De ce am spus de sistemul de scriere a numerelor ca e important, dupa parerea mea, in definirea infinitului?
Numarul 1 de exemplu il pot scrie in sistem zecimal folosind toate numerele de la 1 la 10.(bineinteles utilizand un numar nedeterminat de operatii matematice valabile in sistemul zecimal)
Dar,acelasi numar poate fi scris in sistem binar (0 1) ,(1 0)
In functie de sistemul folosit, conceptul de infinit primeste "semnificatii" diferite.
Daca ar exista un sistem unic si aici ma refer in special la matematica si fizica, infinitul ar capata un sens.


_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13654
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Mar 23 Apr 2013, 21:42

Fa ce vreai si tinete strins de ideile tale daca asa de tare doresti.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de meteor Joi 18 Iul 2013, 23:10

meteor a scris:Mdeeea...


- ??

Daca ar fi adevarata, atunci formula arata ce legatura ar fi intre: inf si PI  -??
Nuuu.

Cele spuse (si de a asa gen) sunt un mare non sens.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Definirea infinitului - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Definirea infinitului - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25282
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Definirea infinitului - Pagina 2 Empty Re: Definirea infinitului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum