Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitonul
Scris de virgil_48 Ieri la 23:17

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Ieri la 23:09

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 22:13

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 21:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 03:11

» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Sam 18 Mai 2024, 00:41

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Mier 15 Mai 2024, 14:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Mar 14 Mai 2024, 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 13:53

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Urări de sărbători
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12218)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
CAdi (11991)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
virgil_48 (11249)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
curiosul (6677)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Razvan (6162)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
eugen (3800)
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Pacalici
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
CAdi
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
curiosul
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Dacu
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Razvan
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
virgil
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
meteor
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
gafiteanu
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
scanteitudorel
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
virgil_48
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
virgil
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
curiosul
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
eugen
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Dacu
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Forever_Man
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Puterea forumului și banii Vote_lcapPuterea forumului și banii Voting_barPuterea forumului și banii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 13 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Puterea forumului și banii

+2
virgil
Abel Cavaşi
6 participanți

In jos

Puterea forumului și banii Empty Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 04 Feb 2015, 08:14

Poate ar trebui să readucem în discuție posibila legătură dintre cercetare și bani. Oare dacă am avea niscaiva bani la „centru” am putea produce o cercetare mai eficientă? Ar trebui oare să ne orientăm spre bani? Am putea atrage astfel oameni mai mulți sau mai eficienți?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33983
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Feb 2015, 09:03

Abel Cavaşi a scris:Poate ar trebui să readucem în discuție posibila legătură dintre cercetare și bani. Oare dacă am avea niscaiva bani la „centru” am putea produce o cercetare mai eficientă? Ar trebui oare să ne orientăm spre bani? Am putea atrage astfel oameni mai mulți sau mai eficienți?
Depinde ce se urmareste; pentru atragerea de oameni ar trebui niste reclame, eventual organizarea unor concursuri periodice pe anumite tematici de interes tehnico- stiintific, care sa se lase cu premii. Stiu ca s-a mai incercat acest lucru si nu a dat rezultatl scontat, dar poate se mai gasesc si alte idei in acest sens. De asemeni cred ca ar trebui imbunatatita pagina de prezentare a forumului cu niste imagini atractive, futuriste, care sa te faca sa revii cu interes. Trebuie facuta o galerie de poze de genul galaxiilor, cerului, fenomene naturale, chiar artistice precum cristalele, fulgii de zapada, fenomene carstice, grote stalactite si stalagmite etc,
Tematica forumului trebuie extinsa si inspre biologie, medicina, stiinte naturale, anatomie, geografie, istorie, etc. Si facute sectiuni distincte cu aceste tematici, astfel daca am deschis pagina de anatomie, sa se poarte discutii pe marginea acestei tematici, apoi daca sar la fizica sa vorbim doar despre fizica. Titlurile acestor domenii sa fie prezentate tot timpul pe prima pagina indiferent in ce sectiune te afli.
Se poate face un parteneriat cu alte forumuri in ideia promovarii acestora prin reclame, imagini, etc, astfel incat utilizatorii altor forumuri sa afle de noi si aiba acces cu usurinta chiar fara logare, pe anumite sectiuni de interes general.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55691
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 04 Feb 2015, 09:52

Banii nu tin loc de idei. Cine acceseaza in mod regulat forumul inseamna ca are la dispozitie un calculator la care poate lucra, iar bibliografia (carti, articole) se poate procura fara efort financiar (nu trebuie decat sa-mi spuna ce cauta). Pentru tehnica de laborator se poate invata de la eugen, ce reuseste sa faca o gramada de lucruri cu dotari minimale.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30122
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Pacalici Mier 04 Feb 2015, 10:40

Da ce fel de cercetatori vreti sa angajati taica? Ce sa cerceteze? Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19488
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 04 Feb 2015, 11:23

Raspunsul il gasesti aici:

O platformă românească pentru schimbul de idei necesar descoperirilor importante. Construim aici un loc potrivit pentru toţi vorbitorii de limba română pasionaţi de cercetare.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30122
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 04 Feb 2015, 13:14

Abel Cavaşi a scris:Poate ar trebui să readucem în discuție posibila legătură dintre cercetare și bani. Oare dacă am avea niscaiva bani la „centru” am putea produce o cercetare mai eficientă? Ar trebui oare să ne orientăm spre bani? Am putea atrage astfel oameni mai mulți sau mai eficienți?
Te-ai uitat cam mult la televizor, crezi ca Forumul este Partide si alesi de sponzorizat ?
Iar in final sa ajungem la DeNeA ? De Ne-Arestat.
virgil a scris:   De asemeni cred ca ar trebui imbunatatita pagina de prezentare a forumului cu niste imagini atractive, futuriste, care sa te faca sa revii cu interes.  
Asta e solutia,  cine cu cine se mai futureste.
.........................................................
Astia la TV comentau ca nimeni nu se intereseaza de inventia unuia care a inventat apa calda gratis de la Soare.  A folosit o veche antena parabolica de Satelit, in focar punand teava cu apa.
Cine-i fraierul cu bani care azi sa premieze ceva ce da bunastare si independenta poporului ? Adica sa-si taie craca de sub el.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35542
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 04 Feb 2015, 13:40

Ar mai fi ultima solutie, caricaturi a la Charlie.
http://www.mediafax.ro/cultura-media/textul-je-suis-charlie-a-invadat-internetul-dupa-atacul-terorist-de-la-paris-13753563
Dupa primul atac terorist, vom fi cel mai vizitat forum. Nu e glorie fara sacrificii.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35542
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Pacalici Mier 04 Feb 2015, 22:28

Re: Puterea forumului și banii
Mesaj Scris de omuldinluna Astazi la 11:23

Raspunsul il gasesti aici:

O platformă românească pentru schimbul de idei necesar descoperirilor importante. Construim aici un loc potrivit pentru toţi vorbitorii de limba română pasionaţi de cercetare.

lol! Raspunsul tau se vrea cumva o gluma buna? Te rog, prezinta-mi si mie O SINGURA cercetare finalizata in anii trecuti de la infiintarea acestui forum si aplicatiile ei in viata curenta. Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19488
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Pacalici Mier 04 Feb 2015, 23:46

Forumul pare a fi inceput la data de 27/02/2008 astazi suntem in 05/02/2015 .... Rolling Eyes

Puterea forumului și banii Time-1030x614
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19488
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Pacalici Joi 05 Feb 2015, 04:58

...si TIMPUL urmeaza o traectorie normal helicoidala...ca in Fizica. Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19488
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de omuldinluna Joi 05 Feb 2015, 06:37

Sunt multe exemple de lucrari finalizate cu succes. Vezi opera lui virgil despre similitudini intre micro si macrocosmos, rezultatele lui meteor din analiza matematica, experimentele efectuate de eugen. Abel a progresat cu teoria elicoidala in acesti ani. Probabil ca sunt si alte exemple daca vei cauta atent.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30122
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 05 Feb 2015, 07:49

„Finalizarea” unei cercetări este un termen foarte vag. Eu consider că existența însăși a forumului în felul său activ este un semn de progres. Membrii săi au reușit să rămână activi și preocupați de fundamentele lumii.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33983
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 05 Feb 2015, 15:17

Pe mine acest forum m-a ajutat sa fac o cercetare chiar asupra cercetatorilor, tineri si batrani, linistiti si nelinistiti. Sa-i inteleg mai bine, sa aflu de cate feluri sunt. Si de ce erau asa multi inainte, iar azi au mai ramas doar cativa, doar cei mai buni si sinceri invatati. Azi e o rusine sa mai fi cercesator.  Deoarece consumi inutil, nimeni nu mai vrea ceva autohton, toti vor sa darame.
Nu mai suntem ca si oranduire nici sclavagisti, nici feudali, capitalisti sau comunisti, suntem nihilisti, sinucigasi. Cine pe cine mai ingroapa, mai baga la parnaie, cine ramane ultimul si ia totul.
Imi aduc aminte ce faceau cei responsabili de apararea Constantinopolului acum vreo 562 de ani: se certau pe anumite teme de cercetare, daca ingerii au sex, daca zboara elicoidal, etc.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35542
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Feb 2015, 17:43

omuldinluna a scris:Sunt multe exemple de lucrari finalizate cu succes. Vezi opera lui virgil despre similitudini intre micro si macrocosmos, rezultatele lui meteor din analiza matematica, experimentele efectuate de eugen. Abel a progresat cu teoria elicoidala in acesti ani. Probabil ca sunt si alte exemple daca vei cauta atent.
Multumesc pentru apreciere, asta presupune ca ti-ai pierdut ceva timp ca sa-mi citesti lucrarea.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55691
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Pacalici Vin 06 Feb 2015, 00:31

Despre cercetarile forumului. (Notite...personale)

Din subiectul: Rezultatele cercetarilor noastre

1.Energie, impuls, masă în teoria relativităţii restrânse

"Deci, şi în teoria relativităţii, suma dintre energia cinetică şi energia potenţială se conservă. Acest rezultat a fost abandonat până acum în teoria relativităţii. Deci, dacă notăm energia totală cu E, putem scrie:

...........................................(lipsa ecuatie)

Problema este că, nici forţa gravitaţională, nici forţa electromagnetică, nu provin exact dintr-un potenţial scalar.  Shocked  Shocked  Shocked


Ultima editare efectuata de catre pythagora in Mier 21 Mai 2008, 18:16, editata de 4 ori

pythagora"

Shit!! E o problema... Evil or Very Mad


2.Principiul echivalentei

" Re: Principiul echivalentei
Mesaj Scris de foton01 la data de Lun 28 Sept 2009, 12:57

Ce parere aveti?
Imi trebuie o parere rapid, va rog!
Multumesc!"  

Waw! Dom cercetator se grabea! Shocked  Shocked  Shocked

3.Universul in expansiune

" Re: Universul in expansiune
Mesaj Scris de nic la data de Joi 01 Oct 2009, 00:40

... doamne, cat te grabesti !!!  ( lol!  )
mai citeste odata ce ai scris…
foton01 a scris:

A existat un punct, o asa numita singularite. Ceva fara dimensiuni si cu energie infinita. Acea energie este cu totul si cu totul speciala deoarece acea energie a dat nastere universului....aceasta este definitia
foton01 a scris:


Materia nu a fost concentrata in acel punct deoarece nu exista....

Sa auzim si de BINE"    

Shocked  Shocked  Shocked

4.Viteze superluminice

"Re: Viteze supraluminice
Mesaj Scris de virgil la data de Lun 21 Iun 2010, 23:12

Ai grija sa nu mai confunzi postarile mele cu ale lui virgil, deoarece el are rolul sa incurce mintile userilor, pe cand eu incerc sa clarific. Sunt doua atitudini opuse.

De multe ori o parere opusa dar temeinica, este mai constructiva decat o lauda nejustificata. Cand iti expui parerile public trebuie sa te astepti, si la contradictii."

I-a zis-o! cheers

Si tot asa....tot soiul de alte "cercetari" cercetate.

Deci, cum zicea-i Abel ? Ce fel de cercetari ? Cum o fi cu finalizatul ?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19488
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 06 Feb 2015, 10:54

Nu e vina oamenilor ca esti tu superficial in analiza operei lor.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30122
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Feb 2015, 20:52

"Re: Viteze supraluminice
Mesaj Scris de virgil la data de Lun 21 Iun 2010, 23:12

Ai grija sa nu mai confunzi postarile mele cu ale lui virgil, deoarece el are rolul sa incurce mintile userilor, pe cand eu incerc sa clarific. Sunt doua atitudini opuse.

De multe ori o parere opusa dar temeinica, este mai constructiva decat o lauda nejustificata. Cand iti expui parerile public trebuie sa te astepti, si la contradictii."
Era vorba de o contradictie intre "m.m" si mine.
Din pacate colegul nostru "m.m" s-a retras de mult de pe forum, si si-a deschis propriul forum. Dupa patruzeci si ceva de ani, am descoperit ca "M.M" mi-a fost coleg de facultate pana in anul 2 sau 3. si il chema Meita Mircea. Daca stiam atunci, nu i-as fi raspuns asa taios.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12218
Puncte : 55691
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 03 Feb 2018, 05:24

Deci, cum rămâne cu acest subiect?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33983
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Pacalici Sam 03 Feb 2018, 07:22

Interesant! si
Pacalici 06.Feb.2015 a scris:Deci, cum zicea-i Abel ? Ce fel de cercetari ? Cum o fi cu finalizatul ?

Ce premonitie! Si eu intrebam acelasi lucru acu 3 ani....si acuma ma mir ca nu am luat un rosu. Da nu-i asa Abel ca nu e tarziu?
https://cercetare.forumgratuit.ro/t1647-puterea-forumului-537i-banii#53726
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19488
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 03 Feb 2018, 11:22

Eu am răspuns de mult la acel mesaj.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue9 / 109 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33983
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Pacalici Sam 03 Feb 2018, 11:27

Abel Cavaşi a scris:Eu am răspuns de mult la acel mesaj.
Eu nu am afirmat ca nu ai raspuns, eu am spus numai ca: "Si eu intrebam acelasi lucru acu 3 ani...." Atat. era o simpla constatare.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19488
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Bordan Sam 03 Feb 2018, 12:28

Abel Cavaşi a scris:Puterea forumului și banii
Puterea nu constă în bani, ci forța ...  Toate forțele armate ale lumii, din toate timpurile și cu toți banii, n-au reușit să egaleze PUTEREA unui singur OM ... Smile care, culmea, nu avea nici un ban ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21231
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 03 Feb 2018, 16:11

Bordane, Iisus a fost inventat de cei bogati pt a deveni ei si mai bogati. Iisus nu a reusit sa indrepte si sa izbaveasca lumea, tocmai din cauza ca nu a avut banii necesari. Daca toti oamenii ar avea foarte multi bani, nu ar mai fi conflicte.
Banul e si forta si putere si energie si avant.  Cand se facu lumea, din bani se facu.
Te poti convinge daca urmaresti cu atentie urmatoarele mesaje prezentate artistic:
https://www.youtube.com/watch?v=ETxmCCsMoD0
https://www.youtube.com/watch?v=eBtn2NQ5k58
https://www.youtube.com/watch?v=I8P80A8vy9I

..........................................................................
https://chmetin.wordpress.com/2010/03/05/formula-banilor/
http://arhiva.vipmagazin.md/tema/Formula_banilor/

Daca n-ai bani si nu-ti poti bate capul, trebuie sa-ti batzai fundul:
https://www.youtube.com/watch?v=s3Nr-FoA9Ps
https://www.youtube.com/watch?v=CdQqIkx3V88


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Sam 03 Feb 2018, 16:50, editata de 1 ori

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35542
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Bordan Sam 03 Feb 2018, 16:32

Puterea e a lui Dumnezeu, forta a Dracului ... Smile cu ochi cu tot ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21231
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 03 Feb 2018, 17:21

Ca bine le mai potrivesti matale bibicule...
Uite, Abel are putere dar n-are forta, adica n-are bani.
Poti sa fii sigur ca Abel si orisicine ar vrea invers.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Puterea forumului și banii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Puterea forumului și banii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35542
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Puterea forumului și banii Empty Re: Puterea forumului și banii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum