Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Gravitonul
Scris de virgil_48 Ieri la 23:17

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secţiunea 4)
Scris de virgil_48 Ieri la 23:09

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 22:13

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Ieri la 21:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 03:11

» Concluzii asupra relativității
Scris de CAdi Sam 18 Mai 2024, 00:41

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Mier 15 Mai 2024, 14:33

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Mar 14 Mai 2024, 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 21:09

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Lun 13 Mai 2024, 13:53

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la virgil în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12218)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
CAdi (11991)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
virgil_48 (11249)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
curiosul (6677)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Razvan (6162)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Pacalici (5571)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
eugen (3800)
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Pacalici
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
CAdi
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
curiosul
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Dacu
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Razvan
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
virgil
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
meteor
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
gafiteanu
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
scanteitudorel
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
virgil_48
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
virgil
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
curiosul
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
eugen
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Dacu
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Forever_Man
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 
Abel Cavaşi
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_lcapx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Voting_barx^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

2 participanți

In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Mier 24 Apr 2013, 11:02

Dacă e să-mi folosesc imaginația bolnavă pe care o am aș crede că ecuația lui Fermat explică o grămadă de lucruri.
Iată imaginea de mai jos :

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... 56XAEFp

Segmentul (z) orizontal de la bază este soluția ecuației ,
pentru oricare x, (sau/și) y mai mici egale cu z (x=0, dacă z=y și invers).
Segmentele obținute de oricare punct de pe primul arc de cerc negru unit cu capetele segmentului z,
obține soluțiile ecuației .
Punctele de pe liniile curb, deasupra arcului de cerc (soluțiile ecuației pentru n=2),
sunt punctele soluțiilor ecuației pentru n=3, 4, 5, 6, 7, ... (în ordine consecutivă de jos în sus).
Considerând distanța dintre arcele de cerc care pleacă din colțurile segmentului ca fiind unitatea, atunci toate punctele de intersecție ale acestor arce de cerc sunt punctele pentru care valorile segmentelor x și y sunt un multiplu al unității.
Însă raportul liniilor curbe (arc de cerc în cazul n=2) care reprezintă soluțiile ecuației se păstrează pentru orice valoare ar avea unitatea.

Din modul în care interpretez eu în mintea mea spațiul, câmpul, undele,...asociez această țesătură de forma spațiului, câmpului undelor etc.

Ideea este că arcele de cerc din colțurile segmentului orizontal sunt depărtate la o distanță egală cu unitatea.
Dar dacă împărțim unitatea la , 2, 3, 4, 5, ..., țesătura s-ar umple toată.
De asemenea, în imagine sunt trasate doar punctele de intersecție ale soluțiilor pentru n=2,3,4,5..., deși pe aceleași tip de linii curbe s-ar găsi și punctele de intersecție ale soluțiilor pentru n rațional sau irațional.
Pentru n real pozitiv mai mic ca 2, mai mare ca 1, liniile curbe se găsesc sub arcul de cerc (soluțiile ecuației pentru n=2).
Pentru n real pozitiv mai mare ca 2, liniile curbe descrise de punctele de intersecție ale soluțiilor ecuației se găsesc deasupra arcului de cerc.

Nu am calculat, încă, să observ unde s-ar găsi și cum ar fi distribuite soluțiile pentru n negativ.
Probabil dedesubtul segmentului orizontal.

Cu siguranță ecuația asta a lui Fermat ascunde ceva misterios, vis-a-vis de proprietățile spațiului.
Este foarte interesantă această valoare de 2.
Mă gândesc că este în strânsă legătură și cu tiparul distribuției numerelor prime, dacă analizez în paralel imaginea de mai sus cu imaginea de mai jos :

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... DuqIj

Probabil că pentru mulți alții, lucrurile pe care le înțeleg eu așa cum le înțeleg, sunt doar rezultatul unor probleme de natura psihică sau simple aberații entuziasmate.
Mi-e indiferent cum sunt etichetate de ceilalți.
De aceea voi scrie toate astea în forumul meu, fără a avea nevoie de niciun fel de confirmări, infirmări, adresându-se doar celor care pot dezvolta în continuare idei de la ceea ce voi scrie eu prin aceste subiecte.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Mier 24 Apr 2013, 13:20

Analizând soluțiile pentru n negativ, sunt particularități diferite de n pozitiv și am ajuns să mă întreb cum ar fi un triunghi (Figura 1 de mai jos) dacă laturile x, y, z ale acestuia îndeplinesc invers relația z > x+y.
Acest tip de triunghi ar fi posibil într-un spațiu..."semieuclidian" (figurile 2 și 3) sau dacă laturile x și y ar lua locul laturii z și invers (Figura 4).

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... HG5erO0

În figura 4 este interesant de analizat dacă se respectă rapoartele ca într-un triunghi normal ;i care dacă unghiurile formate de laturile x și z, y și z din Figura 1 sunt aceleași cu unghiurile formate de aceleași laturi în Figura 4.

Dar mai interesante sunt de analizat figurile 3 și 4.
Voi încerca să construiesc o imagine asemănătoare cu cea din primul mesaj,
cu modificarea laturilor pe baza Figurilor 3 și 4.
Adică o să consider laturile x și y drepte și întregi, iar latura z o linie curbă, a cărei lungime să fie soluțiea ecuației x^n+y^n=z^n.
Să vedem cam cum ar arăta o asemenea imagine.
Și voi folosi același principiu.
Voi trasa arce de cerc egal depărtate între ele cu lungimea unității, intersecția acestor arce de cerc reprezentând intersecția laturilor x și y (deci valori întregi),
după care voi desena latura z o linie curbă fiind totuși soluția ecuației

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Mier 24 Apr 2013, 21:39

Și varianta dublă :

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... MsLksRf

Într-un spațiu tridimensional ar putea fi vorba despre aceea structură tetraedrică a spațiului despre care îmi spunea WoodyCAD la un moment dat și despre care vorbea și Haramein.
Verificată oarecum și matematic, prin soluțiile ecuației lui Fermat.
Poate că asta este chiar și forma universului.
De ce n-ar respecta-o ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Vin 26 Apr 2013, 08:44

Pentru că și spirala apare ca structură de organizare în foarte multe cazuri din natură, probabil că și această spirală are o importanță și semnificație misterioasă.
Fiind bazată pe raportul de aur, oare nu există cumva și acest raport(sau chiar și a numerelor șirului lui Fibonaci) în desenul de mai jos ?
Probabil că acest raport apare pe undeva prin raportul suprafețelor elipselor determinate de soluțiile ecuației lui Fermat din desenul următor :

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... MsLksRf

Ar fi foarte interesant dacă ar fi așa.
O să calculez și acest lucru (evident, doar aproximativ).


curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de negativ Mier 09 Mar 2016, 17:30

curiosul a scris:Într-un spațiu tridimensional ar putea fi vorba despre aceea structură tetraedrică a spațiului despre care îmi spunea WoodyCAD la un moment dat și despre care vorbea și Haramein.
Intuiesti ceva, dar spatiul e ceva mai complex. Cat despre Nassim asta, la fel ca si WoodyCad, vad ei ca e ceva in neregula, dar ala e mai norocos. Te pot asigura ca spatiul este numai euclidian, iar orice spatii neeuclidiene sunt restrangeri artificiale, neconforme cu realitatea.
Ma uitam si eu pe aici, dar vad ca aveti mai multe intrebari despre numere decat mine.
Chiar, a aflat cineva ce este un numar ?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue5 / 105 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20596
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Mier 09 Mar 2016, 17:44

Da negativ...
Când citesc acum mă mir și eu ce-mi debita mintea atunci.
Nu mai zic când mă uit prin teancurile de caiete cu scheme și structuri asemănătoare de acum câțiva ani.

Tot vorbind de scheme, numere și interpretări, uite că am mai făcut una despre numere prime, care o să-mi folosescă la ce vreau să-i arăt lui Dacu, vis-a-vis de conjectura lui Schinzel, dar le fac printre timp că sunt multe de scris și-i cam complicat de explicat :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... 96th2Y3

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de negativ Joi 10 Mar 2016, 06:16

curiosul a scris:Da negativ...
Când citesc acum mă mir și eu ce-mi debita mintea atunci.
Nu mai zic când mă uit prin teancurile de caiete cu scheme și structuri asemănătoare de acum câțiva ani.
E bine ca te preocupa ideea si imi place cum pui problema numerelor prime. Nu ma pasioneaza, dar daca apare ceva postez aici. Deocamdata, asa cum am mai spus, pare ca sunt numere transcedentale nefractionare, sau multipli ai acestora. Dupa parerea mea, sunt strans legate de valoarea lui pi, si nu prea au legatura cu functia zeta Riemann.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue5 / 105 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20596
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de negativ Sam 12 Mar 2016, 11:45

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... 46e246abf4bef1f1fce4731821c950d9
Nu stiu daca ajuta, dar distanta intre numerele prime e curioasa. Poate ajuta la ceva o abordare geometrica.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue5 / 105 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20596
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Sam 12 Mar 2016, 13:47

Am analizat această metodă deja.
Am postat și o animație pe undeva pe forum similară cu modul în care ai prezentat tu schema asta.
Dacă o găsesc ți-o postez aici.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Sam 12 Mar 2016, 14:20

Am găsit subiectul dar nu mai este valabil link-ul imaginii :
http://imageshack.com/e/p5aMES7Yj
iar subiectul era aici :
https://cercetare.forumgratuit.ro/t1262-distribu539ia-numerelor-prime

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de curiosul Sam 12 Mar 2016, 14:29

negativ a scris:x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... 46e246abf4bef1f1fce4731821c950d9
Nu stiu daca ajuta, dar distanta intre numerele prime e curioasa. Poate ajuta la ceva o abordare geometrica.

Oricum, este de apreciat efortul pe care l-ai depus în realizarea grafică.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue10 / 1010 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40683
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de negativ Mar 15 Mar 2016, 11:27

curiosul a scris:Oricum, este de apreciat efortul pe care l-ai depus în realizarea grafică.
Nu realizarea grafica e mare efort. Daca intereseaza pe cineva, a fost facuta cu GeoGebra.
Exista o soluie mai desteapta folosind metoda semicercurilor, dar nu mi-o mai amintesc. Ti-am spus ca nu ma pasioneaza domeniul.
Abordarea algebrica pentru rezolvarea problemei este la fel de inutila ca si constructia algebrica a lui Pi. Daca poti utiliza Pi si fi, poate ai o sansa, desi nu cred...

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Left_bar_bleue5 / 105 / 10x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20596
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde... Empty Re: x^n+y^n=z^n. Numere, spațiu, câmp, unde...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum